close
تبلیغات در اینترنت
حرف درگوشی با والدین و مربیان

حرف درگوشی با والدین و مربیان

یکسری نکات کلیدی هستند که اغلب والدین و مربیان از آن ها غافلند، نکاتی که توجه به آن ها، امر آموزش را تسهیل کرده و نتیجه دلخواه را زودتر و بهتر به دست میدهد.

1- كودكان و نوجوانان در صورتي پدر و مادر خود را به عنوان اسوه اخلاقي ، تربيتي و اجتماعي مي پذيرند كه از جام محبت آنان سيراب شوند . به پدران و مادران پيش نهاد مي شود هرچه بيش تر باورها و ارزشهاي ديني را در خود تقويت كنند تا از اين طريق ، الگوهايي مناسب و تاثير گذار براي تغيير رفتار فرزندان خود باشند . از ويژگي هاي مهم اوليا براي اسوه بودن مي توان تقوا ، تواضع ، گذشت ، پرهيز از خشم ، پرهيز از خودستايي ، وفاي به عهد ، پرهيز از گفتار بدون عمل ، عدالت ، و احترام به قوانين و مقررات را نام برد . علاوه بر الگو بودن اوليا و معلمان ، همسويي و همنوايي ارزش هاي خانواده و مدرسه و ديگر نهادهاي اجتماعي ، فرهنگي ، سياسي و اقتصادي جامعه نيز ضروري است .

2- سخن گفتن به زبان مردم و با اعتماد و سادگي و ظرافت بيان كردن ، همواره رمز موفقيت رهبران الهي در جذب مردم به سوي خداوند بوده است .

كودكان و نوجوانان ، زبان خود را مي طلبند و بايد آموزش نماز و تربيت ديني را به تناسب زمان و به طور دقيق و جامع و مانع براي آنان تبيين و تعريف كرد . نوجوان در طي مراحل رشد خويش خصوصاً در دوران بلوغ ، توجيهش به مسائل ماوراي طبيعي جلب مي شود و توجه او به سمت زيبايي هاي معنوي برانگيخته مي شود . گرايش هاي اخلاقي در كنار گرايش هاي ديگر از جمله منفي بافي ، منفي گرايي ، تخريب گرايي و چرخش به سمت ضد ارزش ها ، وجود او را احاطه مي كنند و اگر نوجوان و جوان از لحاظ تربيتي ، به سرانجامي نيك هدايت نشوند ، جنبة منفي تقويت شده ، منجر به تضعيف جنبه ديگر مي شود . قبل از آن كه كودكان و نوجوانان به سمت ضد ارزش ها سوق داده شوند ، بايد ارزش ها و باورهاي ديني را با رويدادها و خاطرات شيرين همراه ساخت و از ابزارهاي هنري و تكنيك ها استفاده نمود . هم چنين براي آموزش برخي مفاهيم ، ديني، بايد از مصاديق عيني كه در جامعه يافت مي شود ، استفاده كرد .

3- جوانان تازه جو و نوگرا مي باشند، از اين رو ترغيب به نماز بايد با زباني نو مطابق ذوق و علاقه آنان باشند . اگر نوجوان يا جوان احساس كند كه مطابق با زمانه اش نيست و نمي تواند همپاي همگان در مطالب مورد علاقه آنان شركت كند،براي او مشكل آفرين خواهد بودو او را نسبت به خود بي اعتمادخواهد ساخت.اسوه هاي كودكان و نوجوانان و جوانان بايد فرهنگي را كه خود و ديگران در آن زندگي مي كنند بشناسند و با جنبه هاي مثبت و منفي آن كاملاً آشنا باشند تا بتوانند آن را در قالب الگوهاي امروزي به نمايش بگذارند . روانشناسان كودك ، لبخند را از نخستين جلوه هـاي توسعه رفتارهاي اجتماعـي مي دانند . پاكيزگي ، نظم وترتيب و استفاده ازلباس هايي بارنگهاي شادوروشن در نماز،به ايجاد احساس نشـاط و شادمانـي كمك مي كند.(خزائي ، 1380 )

بايد به عنصرزيبا شناسي و زيبا دوستي ، القاي پيام هاي تربيتي درقالبهاي زيباي شعر ، داستان ، تئاتر ، نمايش ، فيلم ، خط ، نقاشي ، و موسيقي توجه داشت تا روح كودك و جوان پذيراي پيام هايي چون پيام عظيم و با شكوه « نماز » شود . ( عطاري ، 1380 )

4- تكريم شخصيت تنها صفت كلامي نيست ، بلكه در برخوردها نيز لازم است . چرا كه با نرمي و مهرباني و احترام به شخصيت است كه نسل نوجوان و جوان به سمت ارزشها راغب تر مي شوند و به تجربه ثابت شده است كه با اكراه واهانت و تهديدنمي توان كسي راهدايت كرد.(خزائي،1380 ) بايد به انواع سئوالهاي كودكان و نوجوانان درباره مسائل ديني ، به ويژه « نماز » پاسخ مثبت ارائه گردد و بر خصوصيات مثبت آن تاكيد شود تا توجه و انگيزه آنان براي مشاهده و يادگيري « نماز» از طريق اسوه هاي خود ارتقاء يابد .

5- جشن تكليف ، به عنوان عامل اساسي ، جذاب و خوشايند براي نوجوانان است . جشن تكليف كه بيشتر براي دختران اجرا مي شود ، براي پسران نيز برگزار گردد . سرمايه گذاري در اين زمينه ، اثرات عميقي در پايداري باورهاي ديني ، به ويژه « نماز » دارد .

6- به سيماي جمهوري اسلامي پيشنهاد مي شود ، به منظور آموزش مفاهيم و باورهاي ديني ، موضوع هاي مربوط به زندگي افراد را در قالب برنامه هاي خوشايند و جالب به نمايش بگذارد.به ويژه آن كه انتقال باورهاي ديني به كودكان از طريق كارتون بسيار مؤثر است .

7- از طريق همراه كردن باورهاي ديني با اعياد و مراسم ويژه كه سالي يك بار تكرار مي شوند ، مي توان در جهت دروني شدن باورها اقدام كرد . براي مثال در مراسم عيد نوروز كه عواملي عيني و خوشايندي از قبيل قرآن ، سبزه ، آيينه ، تنگ آب ، و ماهي ، ميوه ، شيريني ، لباس نو ، لبخند ، شادي ، محبت و .... وجود دارد ، مي توان هنگام تحويل سال نو ، قرآن ، دعا و نماز خواند .

 --------------------------------------

برگرفته از مقالات :
« نقش معلمان در توسعه باورهاي ديني و رشد اخلاقي جامعه » ، مجموعه مقالات برگزيده همايش معلم،فرهنگ وتوسعه،اداره كل آموزش وپرورش استان اصفهان، خزائي ، عليرضا

« راهكارهاي عملي براي جذب فراگيران به نماز » ، ماهنامه تربيت ، وزارت آموزش و پرورش ، سال شانزدهم ، ص 79 ، عطاري ، سيد احمد

نظرات () تاریخ : شنبه 11 دي 1395 زمان : 11:50 بازدید : 8 نویسنده :


مطالب مرتبط با پست جاری

 • دوره های درک مفاهیم مذهبی در کودکان

  دوره های درک مفاهیم مذهبی در کودکان

 • راه های آشنایی کودکان با نماز

  راه های آشنایی کودکان با نماز

 • نقش رسانه در جذب کودکان به نماز

  نقش رسانه در جذب کودکان به نماز

 • اصل آسان گیری در آموزش نماز

  اصل آسان گیری در آموزش نماز

 • راه های ترغیب کودکان به نماز

  راه های ترغیب کودکان به نماز

 • شرط آمادگی کودک برای آموزش نماز

  شرط آمادگی کودک برای آموزش نمازنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

جستجو

آخرین ها برترین ها پیشنهادی

نظرسنجی


نظر شما درباره مطالب پایگاه چیست؟