close
تبلیغات در اینترنت
نقش رسانه در جذب کودکان به نماز

نقش رسانه در جذب کودکان به نماز

پرداختن به مسائل اعتقادي به ويژه هنگامي که يک سوي قضيه، کودکان باشد نيازمند جزم انديشي و دقت نظر بيشتري است. کودکان با روح لطيف و پاک خود اين آمادگي را دارند که هر پيامي را از سوي فرستنده اش دريافت و آن را در وجود خود نهادينه سازند در چنين حالتي اگر پيام ها مسموم و گمراه کننده باشد اين احتمال وجود دارد که کودکان راه را از بيراه تشخيص ندهند و دچار لغزش شوند. در شرائط کنوني که دين ستيزان، با بهره گيري از انواع رسانه ها، سعي در گمراه کردن افکار جامعه اسلامي دارند، لازم است که دست اندرکاران رسانه هاي جمعي به ويژه تلويزيون، حساسيت بيشتري به خرج داده و با توليد برنامه هاي مفيد، کودکان را به بهترين شکل ممکن با ارزشها و اعتقادات ديني آشنا ساخته و شرائطي فراهم نمايند که آنها با ميل و رغبت به سمت انجام فرائض ديني گرايش پيدا کنند نه اينکه اجباري براي اين کار داشته باشند.

نماز، مهمترين رکن اعتقادي دين مبين است که بر اقامه آن تاکيد شده است. براي آموزش اين فريضه ديني بايد به گونه اي عمل شود که کودکان از همان ابتدا به فوائد اقامه نماز آشنا شوند نه اينکه اول به نماز خواندن وادار شوند و پس از آن فوائد نماز گفته شود. بايد به خاطر داشت که مي توان با شيوه هاي ساده اما منطقي و اصولي کودکان را با مفاهيم گوناگون ديني از جمله فريضه نماز آشنا کرد.

رسانه هاي جمعي از جمله تلويزيون، اين توانايي را دارند که با در نظر گرفتن اصول صحيح و منطقي کودکان را با نماز آشنا کنند اما در اين راه از هرگونه شتابزدگي در انتقال مفاهيم خودداري کنند چرا که هر نوع اقدامي در اين رابطه بدون درک و شناخت نيازهاي واقعي نتيجه مناسبي در بر نخواهد داشت. ساخت و توليد برنامه هاي آشنايي با نماز و همچنين ساير موضوعات مرتبط با آن، بايد با چنان دقت و ظرافتي انجام پذيرد که کودکان با ميل و رغبت به تماشاي آنها گرايش پيدا کنند که در اين راه نقش خانواده ها نيز غير قابل انکار است چرا که آنان نيز مي توانند پا به پاي کودک برنامه هاي مناسب را تماشا بنشينند و با تشويق و ترغيب، زمينه علاقمندي کودکان را به تماشاي برنامه هاي توليدي خاص خودشان را فراهم سازند.

تلويزيون به عنوان يک رسانه ملي در راستاي جذب کودکان به نماز بايد به نکات ذيل توجه داشته باشد:

1- ساخت و توليد برنامه هاي تلويزيوني متناسب با سن کودکان

 در ساخت چنين برنامه هايي بايد سن و سال کودکان مد نظر قرار گيرد. برنامه اي که براي يک کودک سه يا چهار ساله ساخته مي شود بايد برنامه اي براي کودکان بالاي ده سال توليد مي شود، تفاوت داشته باشد و شيوه انتقال پيام متناسب با سن آنها باشد.

 2- استفاده از کارشناسان و صاحبنظران مسائل ديني در کنار برنامه سازان

در چنين حالتي برنامه سازان علاوه بر آگاهي بيشتر از مسائل ديني از جمله نماز، بهتر مي توانند مفاهيم مربوط به نماز را به مخاطبان خود انتقال دهند.

3- استفاده از کارشناسان و صاحبنظران تربيتي و روان شناسان کودک

بدون ترديد، کارشناسان و صاحبنظران مسائل کودک بهتر از ساير کارشناسان به مسائل مربوط به شيوه هاي يادگيري کودکان آشنايي داشته و مي توانند با ارائه مشاوره لازم به برنامه سازان، آنان را در ساخت برنامه هاي هدفمند، ياري رسانند.

4- پرهيز از ساخت و توليد برنامه هاي کليشه اي و تکراري

يکي از مشکلاتي که در ارائه مفاهيم ديني به چشم مي آيد، آن است که در موارد متعدد، برنامه سازان، اسير کليشه شده و بدون توجه به قدرت تشخيص و درک کودکان، سعي در انتقال مفاهيم غير قابل هضم دارند که نه تنها نتيجه مثبتي به دنبال نخواهد داشت بلکه ممکن است نتيجه معکوس نيز داشته باشد.

5- پرهيز از انتقال مستقيم پيام به ذهن کودکان

هر پيام که از سوي فرستنده ارسال مي شود نبايد به گونه اي باشد که گيرنده را مستقيماً تحت تأثير قرار دهد و يا اينکه او را وادار به دريافت پيام کند، بلکه بايد فرصت تجزيه و تحليل پيام نيز به گيرنده داده شود و اين مستلزم آن است که برنامه سازان به قدرت درک و تشخيص کودکان ايمان داشته باشند.

6- ساخت و توليد برنامه هاي تلويزيوني با استفاده از فن آوري هاي روز

بايد پذيرفت که توليدات تلويزيون براي کودکان به لحاظ پردازش تصويري، چندان جذاب و گيرا نيست. چنين به نظر مي رسد که در انتقال مفاهيم از طريق تصوير، کمي دست به عصا و محتاط عمل مي کنيم. امروزه در بسياري از کشورها چنان از تکنيک هاي خاص برنامه سازي در ساخت برنامه هاي کودک بهره گيري مي شود که بزرگسالان هم، مشتاقانه به تماشاي چنين برنامه هايي مي پردازند. بنابراين لازم است در اين زمينه نيز از فن آوري ها و تکنيک هاي برنامه سازي استفاده شود.

با همه اين اوصاف، بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که در شرائط فعلي، کشور ما مذهبي و ديني در ميان کودکان و نوجوانان نياز دارد تا از طريق، ايران اسلامي پشتوانه اي سرشار از روح معنويت داشته باشد و اين، امکان پذير نخواهد شد مگر آنکه تمامي عواملي که نقش اساسي در فرايند جامعه پذيري فرد را عهده دار هستند به شکل مطلوب به وظيفه خود عمل کنند. خانواده، مدرسه، گروه دوستان و همسالان و از همه مهمتر رسانه هاي جمعي از جمله تلويزيون که محبوب ترين و در دسترس ترين رسانه تصويري و شنيداري مي باشد. همه و همه بايد در يک تعامل منطقي بستري را فراهم سازند که کودکان اين سرزمين به ارزشها و هنجارهاي اجتماعي و ديني مذهبي خود پايبند بوده و زمينه لغزش در اين زمينه به حداقل برسد.

نکته آخر اينکه، تلويزيون رسانه اي است که مي تواند با آگاهي و درايت، نقش مفيد و ارزشمندي در آشنايي کودکان با فريضه نماز داشته باشد به شرطي که همه اصول مربوط به روان شناسي کودک از سوي توليد کنندگان برنامه هاي تلويزيوني مورد توجه قرار گيرد.

سایت سازمان تبلیغات اسلامی

 

مطلب کامل را در مقاله تخصصی با همین موضوع بخوانید.

دانلود مقاله نقش رسانه در جذب کودکان به نماز

نظرات () تاریخ : چهارشنبه 20 بهمن 1395 زمان : 0:27 بازدید : 19 نویسنده :


مطالب مرتبط با پست جاری

 • دوره های درک مفاهیم مذهبی در کودکان

  دوره های درک مفاهیم مذهبی در کودکان

 • راه های آشنایی کودکان با نماز

  راه های آشنایی کودکان با نماز

 • حرف درگوشی با والدین و مربیان

  حرف درگوشی با والدین و مربیان

 • اصل آسان گیری در آموزش نماز

  اصل آسان گیری در آموزش نماز

 • راه های ترغیب کودکان به نماز

  راه های ترغیب کودکان به نماز

 • شرط آمادگی کودک برای آموزش نماز

  شرط آمادگی کودک برای آموزش نمازنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

جستجو

آخرین ها برترین ها پیشنهادی

نظرسنجی


نظر شما درباره مطالب پایگاه چیست؟