close
تبلیغات در اینترنت
دوره های درک مفاهیم مذهبی

دوره های درک مفاهیم مذهبی در کودکان

با شناخت صحیح از مراحل و دوره های کودکی، می توانیم آموزش‌های مذهبی اعم از نماز و روزه را در کودکان به نحو صحیح پرورش دهیم.

 

دوره كودكی اول ( تولد تا 4 سالگی )

مرحله ای است كه كودک در آن موجودی كاملاً وابسته است و بيش ترين زمان عمرش را در آغوش مادر يا در كنار او می گذراند . توان تقليد از ماه چهارم ولادت به صورت بسيار ضعيف در كودک ظاهر می شود ، ولی در پايان اين مرحله شديداً قوت مي گيرد . كودک دوست دارد از والدين و مخصوصاً از مادر و بعدها از پدر خود تقليد كند . به اعمال عبادی مادر ، به خم و راست شدن او ، در حين نماز ، حساس است . دوست دارد چون او عمل كند ، همانند او لب بجنباند و ذكر گويد و اين خود يک فرصت مقدماتی برای دعوت به تقليد نماز است.(قائمی ، 1375 )

دوره كودكی دوم ( 4 -7 سالگي )

اين دوره شامل خردسالان ، يعنی كودكان پيش دبستانی و حتی كودكان در دو سال نخست دبستان  می شود . در اين دوره تفكر دينی كودكان دو ويژگی عمده دارد :

1-    خود محور بودن      2- تك كانونی بودن

خود محوری بدين معناست كه داوری های كودک صرفاً از نظر گاه خود او صورت می گيرد . او نمی تواند خود را به جای ديگران بگذارد و از چشم آنان به قضيه بنگرد. تك كانونی بودن يعنی يک جنبه از يک حادثه را جدا می كنند ، و نه جنبه مهمی از آن را . به خدا در قالبهای بسيار انسان گونه نگريسته ، آشفتگی زيادی در ذهن كودک درباره خدا وجود دارد.مثل اين كه او تصور می كندخدا در بهشتی زندگی می كندكه در آسمان ها قرار دارد ، او نيز گرسنه می شود و غذا میخورد و خداوند مردم را به دو دسته خوب ها و بدها تقسيم می كند . ( باهنر ، 1371 ) هنوز هم كودكانی با اين تصور بزرگ می شوند كه انگار « خداوند موجودی است با قدو قامت رشيد و چهره ای مهيب كه در آسمانها بر تختی نشسته ، به هر كاری كه بخواهد دست می زند و عده ای را بدبخت و برخی را خوشبخت می كند» ( زرهانی ،1380 ) كودكان در اين سنين بسياری از واژه های مذهبی را به كار می برند ، اما معنی آن را در نمی يابند. ( باهنر ، 1371 )

 

ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : سه شنبه 15 فروردين 1396 زمان : 9:55 بازدید : 38 نویسنده :


جستجو

آخرین ها برترین ها پیشنهادی

نظرسنجی


نظر شما درباره مطالب پایگاه چیست؟