close
تبلیغات در اینترنت
نماز جماعت

انتخاب دوست در نماز جماعت

از آنجا که انسان موجود اجتماعي است در روابط اجتماعي ناگزير از انتخاب دوست مي باشد. مي توان گفت يکي از ارکان (وحدت) معاشرتها و دوستي هاي صحيح و سالم در مکان هاي نماز جمعه و جماعت است که در اثر آشنايي و ديدارهاي روزانه به شکل احسن انتخاب دوست ميسّر مي باشد. و حتي ادامه دوستي اين گونه افراد مي تواند در روز قيامت هم به صورت شفاعت چهره بنماياند.» اين گروه مي توانند در چارچوب اذن الهي درباره افراد خاصي که روابط معنوي آنان با خدا برقرار بوده و پيوند روحي آنها شفيعان الهي نگسسته باشد، درخواست آمرزش گناه و طلب مغفرت بنمايند. لازم به ذکر است شفاعت، مخصوص افرادي است که خداپسندانه وارد صحنه قيامت گردند و از گناهي که سلب شايستگي شفاعت را مي کنند بر حذر باشند.»(تفسير نمونه /ذيل آيه شفاعت)

دوستاني که در نماز جماعت انتخاب مي شوند براساس تولي و تبرّي است و از اعتياد و قاچاق و ... سر در نمي آورد، دوستاني که با معيارهاي ديني برگزيده شده اند همواره موجب زينت و سرافرازي انسان بوده اند نمونه هاي بارز اين گونه دوستي ها را در دفاع مقدس به وضوح مشاهده کرده ايم که چگونه تا پاي جان دوستان زخمي خود را از صحنه نبرد خارج مي کردند. و نکته مقابل اين نوع دوستي، دوستي افراد غير صالح و منفي است که غالباً به هنگام گرفتاري نه تنها از دوست خود حمايت نمي کنند، بلکه او را لو مي دهند و يا تنها رها مي کنند!

قرآن مي فرمايد:

« وَيَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى يَدَيْهِ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلا يَا وَيْلَتَى لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلانًا خَلِيلا * لَقَدْ أَضَلَّنِي عَنِ الذِّكْرِ بَعْدَ إِذْ جَاءَنِي وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِلإنْسَانِ خَذُولا»

به خاطر بياور روزي که ظالم دست خوش را از شدت حسرت به دندان مي گزد و مي گويد: اي کاش من با رسول حق راه دوستي و اطاعت پيش مي گرفتم. اي واي بر من کاش فلان را دوست خود انتخاب نکرده بودم او مرا از ياد حق گمراه ساخت، بعد از آنکه آگاهي به سراغ من آمده بود و شيطان هميشه مخذول کننده انسان بوده است. بنابر فرموده مفسران، اين کار شايد به خاطر اين باشد که اين تصميم بر انتقام از خويشتن مي گيرند و لذا پشت دست خود را گاز مي گيرند.

حضرت علي (ع) مي فرمايند:« همنشيني با دوست عاقل، روح را زنده مي کند»

و نيز مي فرمايند: « با دانشمندان و حکما، مجالست و همنشيني کردن عقل ها را زندگي مي بخشد و نفوس را از بيماريهاي اخلاقي شفا مي بخشد.»

در منابع روايي آمده است که انسان با هر چيزي که مونس شده و آن را دوست داشته باشد روز قيامت با همان محشور مي شود.

پس چه بهتر که هم نشینان انسان از افرادی باشند که به نماز اهمیت میدهند.

نظرات () تاریخ : سه شنبه 17 اسفند 1395 زمان : 23:38 بازدید : 30 نویسنده :


فرهنگسازی ايثار و انفاق با تقویت نماز جماعت

فرهنگسازی ايثار و انفاق با تقویت نماز جماعت

می توان با گسترش دادن نمازهای جماعت در سطح جامعه این روحیه ایثار و نفاق را در جامعه تقویت نمود. چرا که یکی از برکات نماز جماعت، اشاعه فرهنگ ايثار و انفاق است، که گاهي در حدّ اعلا و ممتاز مشاهده مي شود.

جمع نمازگزاراني که در حال نماز از خداي مهربان هدايت و نعمت را مسئلت مي نمايند «صراط الذين انعمت عليهم...»

به تبع اين درخواست خود نيز گامي در جهت نعمت بودن براي ساير برادران خود بر مي دارد. اعلام نياز بعد از نماز و به دنبال آن اقدام عمل افراد، از شاخصه هاي فرهنگ جمع نمازگزار است زماني که آيات «اهدنا الصراط» خوانده مي شود همگان هدايت را براي همنوعان خود مي خواهند، در واقع با دعاي خود به ديگران احسان مي کنند. در برخي از آيات، نماز و انفاق قرين هم آمده اند:

«وَالَّذِينَ صَبَرُوا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلاةَ وَأَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ»8

و در طلب رضاي خدا راه صبر پيش مي گيرند و نماز بپا مي دارند و از انچه نصيبشان کرديم پنهان و آشکار انفاق مي کنند»

« الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ* أُولَئِكَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَهُمْ دَرَجَاتٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَمَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ» و نماز را با حضور قلب بپا مي دارند و از هرچه روزي آنها کرديم (علم و جاه و مال) انفاق مي کنند. آنها براستي و حقيقت، اهل ايمانند و نزد خدا مراتب بلند دارند و آمرزش و روزي نيکو (علم و ادب) مخصوص آنهاست. بطور طبيعي اطلاع رساني در مورد نياز و مشکلات مردم محروم در حالت عادي امکان پذير نيست و در صورت اقدام به اطلاع رساني تنها بخش کوچکي از جامعه مطلع مي شوند. اما حضور در جماعت اين کار را سهل و ساده و به صورت مطلوب امکان پذير مي نمايد. و اقشار مختلف مردم از هر گوشه و کنار شهر در اسرع وقت به نداي هل من ناصر برادران محروم خود لبيک مي گويند و اين رفتار و اعمال انساني احساي عاطفي را رشد مي دهد.

می توان با گسترش دادن نمازهای جماعت در سطح جامعه این روحیه ایثار و نفاق را در جامعه تقویت نمود.

 -------------------------------

نقل از مجله پاسدار اسلام

نظرات () تاریخ : سه شنبه 10 اسفند 1395 زمان : 23:11 بازدید : 34 نویسنده :


تقویت فرهنگ همکاری و تعاون

نماز جماعت و تقویت فرهنگ همکاری و تعاون

همکاري و تعاون که از عوامل وحدت آفرين و استحکام بخش جامعه هستند، غالباً در نماز جماعت بيش از ساير اجتماعات به چشم مي خورد. مراعات حقوق ديگران و ياري آنها، رسيدگي به مشکلات برادران ديني در نماز جماعت مطرح شده و به همت مردم کارهاي مفيد و مهم صورت مي گيرد. به عنوان مثال در اجتماع جمعه و جماعت از مردم خواسته مي شود که براي رفع خشکسالي در نماز استسقاء حاضر بشوند و مردم با انگيزه «تعاونوا علي البّر» سه روز به خاطر همنوعان خود روزه گرفته و نماز مي خوانند. اينگونه اعمال نه تنها مشکلات مؤمنين را از سر راه بر مي دارد، بلکه از عوامل پيوند اجتماع و مردم نيز هست، افراد نمازگزار با حضور خود در صفوف نماز به «اعتصموا بحبل الله» جامعه عمل مي پوشانند.

امام صادق(ع) مي فرمايند:«به هم بپيونديد و با هم نيکي کنيد و به هم مهرباني کنيد و برادران خوشرفتاري باشيد، چنانکه خداي عزوجل به شما فرموده»6 از فرمايشات امام استفاده مي شود که تعاون و نيکي مهرباني به همراه داشته و موجب جلب ساير مؤمنين به جمع نمازگزاران مي گردد. امروز در جوامع غير مسلمان عامل اصلي از هم گسيختگي ملتها و دولتها، عدم وجود عاطفه و تعاون و دلسوزيست.

رسول مکرّم اسلام مي فرمايند: «مَن اَصبَحَ و لا يَهتمّ بامورِ المسلمين فليسَ بِمُسلم؛7 هر کس صبح کند و اهتمامي به کار مسلمانان ندارد، پس مسلمان نيست.» هرگاه مؤمنين در سه وعده حضور به امور برادران خود همت بگمارند ديگر تنش رواني در جامعه وجود نخواهد داشت. خداوند سبحان دعايي را قرين اجابت کرده که در جمع مسلمين دعا شده باشد که نوعي تعاون به شمار مي رود.

یکی از مصادیق بارز این آیات و روایات، نماز جماعت و به هم پیوستگی مسلمین در نماز جماعت است که روحیه همکاری و تعاون در آن دیده می شود.

نظرات () تاریخ : پنجشنبه 05 اسفند 1395 زمان : 23:6 بازدید : 31 نویسنده :


جستجو

آخرین ها برترین ها پیشنهادی

نظرسنجی


نظر شما درباره مطالب پایگاه چیست؟